- Bardzo cieszy mnie aktywność naszych studentów i doktorantów, którzy zgłaszając swoje pomysły i biorąc udział w głosowaniu w ramach budżetu Idea Box, przyczyniają się do zmiany kampusu Politechniki Łódzkiej w miejsce jeszcze bardziej przyjazne do studiowania – powiedział rektor prof. Krzysztof Jóźwik.
Spośród zgłoszonych pomysłów największą liczbę głosów zdobyły:
- Ławki na terenie kampusu PŁ: Oleksii Palesika (Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki - EEiA) - 10 000 zł
- Raj dla pszczół - raj dla człowieka: Kamila Belka (Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności) - 20 000 zł
- PSTRYK! Popularyzacja fotografii analogowej wśród społeczności studenckiej: Aleksandra Błęcka (Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska) - 7 000 zł
Zgodnie z decyzją władz Politechniki Łódzkiej, część ze zgłoszonych przez studentów pomysłów została zarekomendowana do realizacji poza budżetem Idea Box, jak w przypadku pomysłu Kierunkowskazy w budynkach wydziałowych - Agaty Czapnik (Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów). Prace nad niektórymi projektami, których potrzebę realizacji zgłosili studenci, trwały w uczelni od pewnego czasu i pokrywają się tematycznie ze zgłoszonymi pomysłami, są to: mLegitymacja Studencka Magdaleny Pakuły (Centrum Kształcenia Międzynarodowego), Przeprojektowanie systemu e-learningowego Mikołaja Chodorowskiego (Wydział EEIA), czy Aplikacja mCampus ułatwiająca poruszanie się po terenie uczelni zgłoszona przez Julię Pakułę (Wydział Chemiczny), która będzie realizowana w ramach projektu „Dostępna Politechnika Łódzka”.
- Z uwagi na trwającą pandemię proces zgłaszania pomysłów i głosowania został podzielony na dwie części – dla pracowników w I połowie 2021 r., a dla studentów, po ich powrocie do zajęć stacjonarnych w II połowie 2021 r. Pierwszy raz wprowadzono nową formułę wyboru zwycięskich pomysłów poprzez głosowanie online - informuje Adam Owczarek, kierownik Działu Rozwoju Uczelni, który realizuje projekt IDEA BOX. - Na pomysły zgłoszone przez pracowników mogli głosować wszyscy pracownicy uczelni, na pomysły studenckie mogli głosować sami studenci. Warunkiem dopuszczenia pomysłu do głosowania była pozytywna weryfikacja pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami, technicznymi możliwościami realizacji pomysłu oraz jego weryfikacja z perspektywy rzeczywistych kosztów realizacji. Zadania studenckie wybrane w 2021 zostaną zrealizowane w 2022 roku.
Pula środków przeznaczonych na realizację wybranych pomysłów wynosiła 70 000 zł i została podzielone na dwie części po 35 000 zł dla pracowników oraz studentów, i doktorantów. Zgłaszane pomysły musiały mieć charakter ogólnouczelniany. Autorzy zwycięskich projektów otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz upominki w postaci gadżetów promocyjnych PŁ.