Data dodania 17.11.2021 - 13:18
Kategorie aktualności

Politechnika Łódzka bierze udział w projekcie FRONTSH1P, którego budżet wynosi 19 milionów Euro, a lista konsorcjantów obejmuje 34 instytucje z Polski oraz Włoch, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Niemiec, Szwajcarii.

Image

Projekt jest finansowany z programu Horyzont 2020 i jest „najbardziej polskim projektem europejskim”, bo aż 11 jego uczestników to polskie instytucje.  Firmy
i ośrodki badawcze będą pracować nad „zielonymi” technologiami dla gospodarki
o obiegu zamkniętym. Pierwsze robocze spotkanie partnerów odbyło się 17 listopada w Zatoce Sportu PŁ.

- To bardzo złożony projekt, o czym świadczy jego budżet i lista konsorcjantów. Politechnika Łódzka lubi wyzwania, których efekty niosą dobro dla naszej coraz bardziej zagrożonej działaniami człowieka planety. Podejmujemy wiele inicjatyw w zakresie zrównoważonego rozwoju, a przystąpienie do tego wielkiego projektu jest jedną z nich. Cieszy mnie, że region łódzki będzie obszarem pierwszego wdrożenia dobrych rozwiązań
i technologii, które później pójdą w świat
– mówi prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ.
Nasza uczelnia będzie prowadziła prace badawczo-rozwojowe związane
z odpadami z tworzyw sztucznych i gumy. Skupimy się nad rozwojem technologii pozwalającej na ponowne wykorzystanie dwutlenku węgla wyprodukowanego w ramach działalności lidera projektu – firmy K-Flex.

Włoska firma K-Flex ma 14 zakładów produkcyjnych na całym świecie. K-FLEX Polska działa w naszym kraju od 19 lat. Zakład, zatrudniając ponad 800 osób jest największym pracodawcą w Uniejowie. Specjalizuje się w produkcji izolacji termicznej i akustycznej ze spienionego kauczuku i polietylenu.