Parafowany dokument dotyczy współpracy w zakresie edukacji nowego pokolenia specjalistów w obszarze sztucznej inteligencji. Studenci, którzy przejdą pomyślnie proces rekrutacji otrzymają dodatkowe wsparcie merytoryczne i finansowe ze strony IDEAS NCBR.
- Zapotrzebowanie na dobrze wykształconych specjalistów IT, w tym tych, którzy specjalizują się w sztucznej inteligencji czy uczeniu maszynowym, od lat rośnie. Ich obecność na rynku pracy jest dziś konieczna, również w obszarach, które do tej pory nie były kojarzone z informatyką. W ciągle zmieniającym się świecie i przy ciągłej presji modernizowania usług i produktów to od ekspertów technologii informacyjnych często zależy „być, albo nie być” firmy czy organizacji. Brak specjalistów ICT to olbrzymia luka, która wymaga zagospodarowania. Z tego powodu coraz więcej uczelni uzupełnia ofertę studiów o kierunki dedykowane sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowemu, czy decyduje się na interdyscyplinarną współpracę z uczelniami lub ośrodkami badawczo-rozwojowymi reprezentującymi odmienne dyscypliny lub profile działalności - powiedział prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ.
IDEAS NCBR sp. z o.o to powołany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ośrodek badawczo-rozwojowy, którego celem jest m.in. kształcenie nowego pokolenia naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją oraz zapewnienie im atrakcyjnego środowiska do prowadzenia prac badawczych.
- Nasza współpraca z uczelniami wyższymi ma na celu wsparcie w tworzeniu sprawnie funkcjonującego systemu AI w kraju. Dlatego tak cieszymy się, z podpisanej z Politechniką Łódzką umowy partnerskiej. To kolejny krok, który zbliża nas do budowy w Polsce światowej klasy ekosystemu innowacji w obszarze SI – tłumaczy dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, prezes IDEAS NCBR.
Celem DEAS NCBR jest zbudowanie największej w Polsce przestrzeni przyjaznej prowadzeniu innowacyjnych badań, a także kształcenie nowego pokolenia naukowców, ukierunkowanych na praktyczne zastosowanie opracowanych algorytmów oraz ich późniejszą komercjalizację w przemyśle, finansach, medycynie i innych gałęziach gospodarki. Najwyższy poziom merytoryczny realizowanych projektów gwarantuje możliwość współpracy z naukowcami o światowym autorytecie.