Data dodania 14.06.2022 - 09:54
Kategorie aktualności

Drużyna GUST z Politechniki Łódzkiej zajęła drugie miejsce w konkursie International Small Wind Turbine Contest 2022, organizowanym przez Delft University of Technology w Holandii, który odbył się 2 czerwca br.

Image

W tegorocznych zmaganiach dwudziestoosobowa drużyna z Politechniki Łódzkiej wyprzedziła grupy z Egiptu, Danii, Niemiec czy Holandii, plasując się na podium ostatecznie na drugim miejscu. Konkurs zwyciężyła drużyna z Uniwersytetu w Toronto, Kanada. 

W trakcie International Small Wind Turbine Contest 2022 studenci z Politechniki Łódzkiej zaprezentowali przydomową czterołopatową turbinę wiatrową o poziomej osi obrotu w dwóch różnych wersjach ze względu na geometrię łopat. Najbardziej efektywna okazała się turbina z najnowszą geometrią łopat ze skośnym zakończeniem. Jej prototyp wyprodukował ponad 1 KWh energii elektrycznej przy wietrze 13 m/s. Jest to zarówno najlepszy wynik spośród wszystkich drużyn, biorących udział w wydarzeniu, jak i rekord zespołu w jego siedmioletniej działalności.  

Tegorocznej edycji konkursu towarzyszyła międzynarodowa konferencja TORQUE, która zrzesza pionierów energii wiatrowej z całego świata. Korzystając z okazji, członkowie GUST podzielili się wynikami swojej pracy, co spotkało się z dużym entuzjazmem ze strony uczestników. 

Po sukcesie w Holandii drużyna nie zwalnia tempa i już pracuje nad nowymi ulepszeniami turbiny wiatrowej. W planach ma nie tylko kolejną edycję konkursu International Small wind Turbine Contest 2023, ale również udział w prestiżowych konferencjach naukowych, związanych tematycznie z energetyką wiatrową.  


GUST (Generative Urban Small Turbine) to projekt studencki uruchomiony w październiku 2015 r. Projekt realizowany jest przez członków Studenckiego Koła Naukowego Energetyków (SKNE), działającego przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Gust skupia studentów z Wydziału Mechanicznego, WEEiA, WOiZ, WFTiMS, WIPOŚ, Chemicznego oraz International Faculty of Engineering, których połączyła idea pracy nad problemem dotyczącym energii wiatrowej, jak również chęć rozwijania własnych umiejętności inżynierskich i zdobycia praktycznego doświadczenia.
 

Image
Image