Data dodania 04.01.2024 - 07:47
Kategorie aktualności

Kompromis między funkcjonalnością a troską o środowisko jest ważnym aspektem badań naukowych. Dotyczy to również masowo wykorzystywanych opakowań, których produkcja, użytkowanie oraz utylizacja są nie lada wyzwaniem. Próbuje je podjąć Konrad Stefaniak, student technologii chemicznej, uczestnik programu E2TOP.

Image

Przybliż swój projekt naukowy. 

W  programie E2TOP realizuję projekt pt. „Kompozyty poli(kwasu mlekowego) (PLA) z dodatkiem substancji pochodzenia roślinnego”. Jego celem jest opracowanie przyjaznych dla środowiska, biodegradowalnych materiałów polimerowych do zastosowań opakowaniowych.

Image
Konrad Stefaniak

Przedmiotem badań będą materiały bazujące na poli(kwasie mlekowym) modyfikowane dodatkiem substancji pochodzenia roślinnego. Opracowywane przeze mnie rozwiązanie może znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Są to obszary takie, jak produkcja opakowań do żywności oraz leków lub zastosowania biomedyczne.

Jakie są perspektywy rozwoju tych badań?

Zakres rozwoju tych badań jest bardzo szeroki. Zamierzam m.in. określić wpływ różnych metod otrzymywania kompozytów na ich właściwości fizykochemiczne oraz dokonać optymalizacji parametrów otrzymywania kompozytów np. przy wykorzystaniu metody wtryskiwania.

Image
Konrad Stefaniak w laboratorium

Ponadto możliwe jest również złożenie zgłoszenia patentowego na podstawie otrzymanych wyników badań oraz nawiązanie współpracy z innymi jednostkami badawczymi w celu rozszerzenia wykorzystywanych metod badawczych. Optymalizując skład kompozytu w kierunku jego biodegradowalności, pomocne będzie np. skorzystanie z metod związanych z biotechnologią. Ostateczną perspektywą rozwoju badań jest nawet wdrożenie otrzymanych kompozytów do produkcji w porozumieniu z przedstawicielami przemysłu.

Co robisz w laboratorium chemicznym? 

Image

Do tej pory wytworzyłem kompozyty na bazie PLA z dodatkiem różnych substancji pochodzenia naturalnego. Otrzymałem je przy użyciu metody wtryskiwania. Następnie przeprowadziłem testy przyspieszonego starzenia materiałów i wykonałem m.in. pomiary kąta zwilżania oraz badania spektroskopowe, aby sprawdzić jak zmienia się skład chemiczny próbek pod wpływem starzenia. Widać już pierwsze efekty moich badań. Wykorzystane biododatki skutecznie stabilizują polimer i wykazują właściwości przeciwstarzeniowe. W laboratorium pracuję kilka razy w tygodniu, po kilka godzin dziennie.

Image
Konrad Stefaniak i dr hab. inż. Anna Masek,prof. PŁ

Jak wygląda współpraca z mentorką?

Z Panią dr hab. inż. Anną Masek, prof. PŁ współpracuję już od pierwszego roku studiów, objęła ona wtedy opieką naukową mój wolontariat naukowy. Pani Profesor przyjęła mnie do swojego zespołu naukowego z wielką życzliwością i udzieliła wielu bezcennych wskazówek w momencie, kiedy stawiałem swoje pierwsze kroki w pracy badawczej. Rezultatem naszej współpracy są między innymi dwie publikacje naukowe w międzynarodowych czasopismach. W programie E2TOP wybrałem Panią Profesor dlatego, że jest ona specjalistką w dziedzinie biodegradowalnych materiałów polimerowych i prowadzi prace badawcze na bardzo wysokim poziomie.

Skąd czerpiesz inspiracje?

Image
Konrad Stefaniak, arch. prywatne

W pracy naukowej inspirujące jest dla mnie to, że każdego dnia mogę odkrywać, jak cudownie stworzony jest nasz świat. W przypadku mojej dziedziny badań satysfakcjonujące jest to, że wykorzystanie substancji pochodzenia naturalnego, np. do produkcji opakowań, może przyczynić się do poprawy stanu środowiska przyrodniczego Ziemi. Dzięki różnym wynalazkom możemy zmieniać ten świat na lepsze, rozwijać go, pomagać ludziom, a tym samym czynić ich życie piękniejszym.

Rozmawiała: Agnieszka Garcarek-Sikorska