Przybliż swój projekt w programie E2Top.
Temat mojego projektu to Odwzorowanie pajęczyny giełdowej zapaści. Jego celem jest ocena zmian w strukturze sieci finansowej oraz klasyfikacji spółek giełdowych pod wpływem nietypowych i nieregularnych zdarzeń zakłócających notowania na rynku papierów wartościowych. Badania przeprowadzane są przy wykorzystaniu między innymi sieci złożonych, metody minimalnego drzewa rozpinającego, sztucznych sieci neuronowych, w tym nienadzorowanych algorytmów uczenia.
Jak wygląda praca nad taką „pajęczyną”?
Mój temat badawczy opiera się głównie na przetwarzaniu dużej ilości danych, więc często wykonuję obliczenia w arkuszach kalkulacyjnych, pracuję z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania lub piszę skrypty w pythonie - języku programowania odpowiednim do tego rodzaju zagadnień. W związku z tym moim laboratorium jest komputer, długie godziny spędzam przy biurku przed ekranem laptopa. Ważne, by przy takim trybie pracy zadbać o odpowiednie warunki i robić częste przerwy. Bardzo pomaga też sport.
W jaki sposób połączenie ekonomii i sztucznej inteligencji może nam pomóc?
Mój projekt ma głównie wymiar naukowy, mam nadzieję, że przyczyni się do popularyzacji użycia sztucznej inteligencji w przeprowadzaniu badań z zakresu ekonomii. Wyniki badań będą mogły znaleźć szerokie zastosowanie w zarządzaniu inwestycjami i ocenie ryzyka w inwestycjach giełdowych oraz mogą być wartościowe dla regulatora rynku finansowego.
Studiujesz informatykę stosowaną, ale Twój Mentor pracuje na innym wydziale.
Moim mentorem jest dr hab. Dariusz Siudak, profesor uczelni z Wydziału Organizacji i Zarządzania. O moim wyborze głównie zadecydowały wspólne zainteresowania naukowe, takie jak sztuczna inteligencja, sieci neuronowe i oczywiście ekonomia. Od dłuższego czasu wiedziałam, że na pewnym etapie nauki chciałabym spróbować wykorzystać narzędzia i umiejętności, które zdobywam, studiując Informatykę stosowaną w badaniach rynku giełdowego i rozwinąć się w tym kierunku. Prof. Siudak wydawał się odpowiednią osobą, która mogłaby mi w tym pomóc.
Co Cię inspiruje?
Wiele rzeczy mnie inspiruje. Często mam w tej kwestii zupełnie odwrotny problem, że chciałabym zbadać, odkryć, doświadczyć wszystko, a nie mam na to wystarczająco czasu. Dotyczy to zarówno pracy naukowej, jak i innych obszarów, zawodowych i prywatnych. Łamie mi serce, że doba ma jedynie dwadzieścia cztery godziny, w związku z czym muszę wybierać, na co poświęcać energię i nie zawsze jestem w stanie zrealizować wszystkie moje plany.
Sporo czasu spędzasz przed komputerem, co daje Ci balans?
Podróże i sporty wodne. Przez całe letnie wakacje pracuję jako instruktor windsurfingu i wingfoila, w zeszłym roku reprezentowałam też Politechnikę Łódzką w Akademickich Mistrzostwach Polski w żeglarstwie. Zimą jeżdżę na nartach. Uwielbiam też sztukę, od wielu lat gram na pianinie, bardzo dużo czytam i piszę, fotografuję i tworze grafiki, tańczę. Staram się regularnie próbować nowych rzeczy i poszerzać moje horyzonty, zarówno te naukowe, ale nie tylko.
Rozmawiała Agnieszka Garcarek-Sikorska