Data dodania 20.12.2023 - 12:53
Kategorie aktualności

Giełda papierów wartościowych wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego każde narzędzie poprawiające bezpieczeństwo jest na wagę złota. Wykorzystując sztuczną inteligencję, nad nowym rozwiązaniem pracuje Agata Świetlik, studentka II roku informatyki stosowanej na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej.  Uczestniczka programu E2TOP realizuje indywidualny programu studiów. Jest wiceprzewodniczącą sekcji sztucznej inteligencji Koła Informatycznego Niepokoju.

Image

Przybliż swój projekt w programie E2Top.

Temat mojego projektu to Odwzorowanie pajęczyny giełdowej zapaści. Jego celem jest ocena zmian w strukturze sieci finansowej oraz klasyfikacji spółek giełdowych pod wpływem nietypowych i nieregularnych zdarzeń zakłócających notowania na rynku papierów wartościowych. Badania przeprowadzane są przy wykorzystaniu między innymi sieci złożonych, metody minimalnego drzewa rozpinającego, sztucznych sieci neuronowych, w tym nienadzorowanych algorytmów uczenia.

Jak wygląda praca nad taką „pajęczyną”?

Image
Agata Świetlik, fot. Jacek Szabela​​​​

Mój temat badawczy opiera się głównie na przetwarzaniu dużej ilości danych, więc często wykonuję obliczenia w arkuszach kalkulacyjnych, pracuję z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania lub piszę skrypty w pythonie - języku programowania odpowiednim do tego rodzaju zagadnień. W związku z tym moim laboratorium jest komputer, długie godziny spędzam przy biurku przed ekranem laptopa. Ważne, by przy takim trybie pracy zadbać o odpowiednie warunki i robić częste przerwy. Bardzo pomaga też sport.

W jaki sposób połączenie ekonomii i sztucznej inteligencji może nam pomóc?

Mój projekt ma głównie wymiar naukowy, mam nadzieję, że przyczyni się do popularyzacji użycia sztucznej inteligencji w przeprowadzaniu badań z zakresu ekonomii. Wyniki badań będą mogły znaleźć szerokie zastosowanie w zarządzaniu inwestycjami i ocenie ryzyka w inwestycjach giełdowych oraz mogą być wartościowe dla regulatora rynku finansowego.

Image
Agata Świetlik,  dr hab. Dariusz Siudak,
fot. Jacek Szabela

Studiujesz informatykę stosowaną, ale Twój Mentor pracuje na innym wydziale.

Moim mentorem jest dr hab. Dariusz Siudak, profesor uczelni z Wydziału Organizacji i Zarządzania. O moim wyborze głównie zadecydowały wspólne zainteresowania naukowe, takie jak sztuczna inteligencja, sieci neuronowe i oczywiście ekonomia. Od dłuższego czasu wiedziałam, że na pewnym etapie nauki chciałabym spróbować wykorzystać narzędzia i umiejętności, które zdobywam, studiując Informatykę stosowaną w badaniach rynku giełdowego i rozwinąć się w tym kierunku. Prof. Siudak wydawał się odpowiednią osobą, która mogłaby mi w tym pomóc.

Co Cię inspiruje?

Wiele rzeczy mnie inspiruje. Często mam w tej kwestii zupełnie odwrotny problem, że chciałabym zbadać, odkryć, doświadczyć wszystko, a nie mam na to wystarczająco czasu. Dotyczy to zarówno pracy naukowej, jak i innych obszarów, zawodowych i prywatnych. Łamie mi serce, że doba ma jedynie dwadzieścia cztery godziny, w związku z czym muszę wybierać, na co poświęcać energię i nie zawsze jestem w stanie zrealizować wszystkie moje plany.

Sporo czasu spędzasz przed komputerem, co daje Ci balans?

Image
Agata Świetlik, fot. Jacek Szabela

Podróże i sporty wodne. Przez całe letnie wakacje pracuję jako instruktor windsurfingu i wingfoila, w zeszłym roku reprezentowałam też Politechnikę Łódzką w Akademickich Mistrzostwach Polski w żeglarstwie. Zimą jeżdżę na nartach. Uwielbiam też sztukę, od wielu lat gram na pianinie, bardzo dużo czytam i piszę, fotografuję i tworze grafiki, tańczę. Staram się regularnie próbować nowych rzeczy i poszerzać moje horyzonty, zarówno te naukowe, ale nie tylko.

Rozmawiała Agnieszka Garcarek-Sikorska