Data dodania 13.06.2023 - 15:01

Politechnika Łódzka jest jedną z czternastu uczelni zrzeszonych w European Consortium of Innovative Universities. Członkostwo w tej elitarnej sieci otwiera nowe możliwości przed społecznością akademicką PŁ. Wśród nich jest udział w międzynarodowych i interdyscyplinarnych grupach badawczych oraz mobilność związana z rozwojem naukowym i dydaktycznym.

Właśnie tym kwestiom poświęcone było spotkanie o charakterze workshopu zorganizowane w formie hybrydowej przez Centrum Wspierania Nauki.

Po informacyjnym wprowadzeniu nt. historii i działalności ECIU, głos zabrali naukowcy z Tampere University, University of Stavanger, University of Aveiro, Linkoping University - partnerskich uczelni, koordynatorzy grup badawczych sieci ECIU. Przedstawili bieżące prace zespołów oraz zachęcali do podjęcia współpracy.

W Politechnice Łódzkiej takimi koordynatorami są: w dziedzinie Resilient Communities - dr hab. inż. Małgorzata Hanzl, prof. uczelni,  Circural Economy – prof. Beata Gutarowska, Energy and Sustainability - dr hab. inż. Paweł Rózga, prof. uczelni, Transport and Mobility – dr hab. inż. Damian Batory, prof. uczelni, Citizen Science – dr hab. Edyta Pietrzak, prof. uczelni.

Dzięki członkostwu w ECIU pracownicy PŁ mają możliwość przystąpienia do programu wspierającego mobilność - RMF (Researcher Mobility Fund). Zakłada on uzyskanie dofinansowania w wysokości do 25 000 zł na wyjazd do jednej z partnerskich uczelni. Jak wyjaśnia dr hab. inż. Agnieszka Dybała-Defratyka, prof. uczelni, p.o. dyrektora Centrum Wsparcia Nauki:

Program wsparcia mobilności (Researcher Mobility Fund) ma na celu ułatwienie i wsparcie mobilności badaczy PŁ. To bardzo dobra okazja zainicjowania międzynarodowej współpracy badawczej oraz wymiany wiedzy pomiędzy instytucjami członkowskimi konsorcjum ECIU. To również ciekawa propozycja dla osób, zwłaszcza młodych badaczek i badaczy, którzy dopiero kształtują swoją karierę naukową na aktywne poszukiwanie nowych tematów badawczych i nawiązywanie kontaktów zawodowych, które w przyszłości mogą zaowocować wspólnymi projektami, kolejnymi stażami, wymianą pracowników, co stanowi bardzo ważny aspekt w zawodzie naukowca.

O wydarzeniu można przeczytać na stronie "Życia Uczelni".