dr hab. Katarzyna Szymańska-Dębowska, prof. PŁ
Data dodania 12.04.2024 - 08:09

Inspirowanie jest niezwykle ważne w pracy naukowej. Zarówno w kontekście prowadzenia badań naukowych, jak i dzielenia się swoją wiedzą. To jeden z celów spotkań z cyklu „Zawód naukowiec” organizowanych przez dr hab. Katarzynę Szymańską-Dębowską, prof. PŁ z Instytutu Matematyki. 20 kwietnia odbędzie się już dziesiąte takie spotkanie.

Marta Kopytowska
Data dodania 10.04.2024 - 10:30

Marta Kopytowska studiuje budownictwo. Od dziecka trenuje karate, ma za sobą starty w imprezach międzynarodowej rangi.  To pozwoliło jej dokładnie poznać, jakie mechanizmy stoją za ruchami człowieka i jak skomplikowana jest anatomia kończyn. W programie E2TOP postanowiła niekonwencjonalnie połączyć swoje zainteresowanie ruchem ciała z budownictwem, realizując projekt "Inteligentne węzły w konstrukcjach stalowych wykorzystujące ziemne położenie środka obrotu".

Maciej Szulczewski, uczestnik E2top
Data dodania 21.03.2024 - 09:39

Maciej Szulczewski jest jednym z dwóch zwycięzców 2. edycji E2Top (równorzędną nagrodę – 6 000 zł, otrzymał także Wiktor Barańczak). Zajmował się konstruowaniem robota pneumatycznego do diagnostyki układu pokarmowego człowieka.

logo  12. Międzynarodowa Konferencja WorldCIST 2024 – World Conference on Information Systems and Technologies
Data dodania 15.03.2024 - 12:56

Pod koniec marca (26-28.03) w Instytucie Informatyki na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej odbędzie się 12. Międzynarodowa Konferencja WorldCIST 2024 – World Conference on Information Systems and Technologies. Przez trzy dni naukowcy z całego świata będą wymieniać się doświadczeniami i szukać inspiracji do dalszych badań.

Prof. Joanna Pietrasik i prof. Radosław Podsiadły
Data dodania 15.03.2024 - 09:17

Prof. Joanna Pietrasik i prof. Radosław Podsiadły są naukowcami związanymi z Instytutem Polimerów i Barwników na Wydziale Chemicznym. Decyzją Prezydenta RP oboje otrzymali tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki chemiczne.

Dr inż. Angelina Rosiak
Data dodania 14.03.2024 - 11:52

Czy w odnajdywanych przez archeologów naczyniach były napoje alkoholowe - piwo, miód pitny i wino, czy innego rodzaju substancje bądź pokarmy? Dr inż. Angelina Rosiak z Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej realizuje projekt, którego celem jest weryfikacja, czy arabitol jest poszukiwanym wskaźnikiem (biomarkerem) archeologicznych pozostałości napojów alkoholowych.

ECIU ikona
Data dodania 13.03.2024 - 13:10

Zespół badawczy z obszaru Transport & Mobilność (Transport & Mobility) działający na Politechnice Łódzkiej w ramach ECIU (European Consortium of Innovative Universities), którego koordynatorem jest dr inż. Barbara GALIŃSKA z Wydziału Organizacji i Zarządzania liczący obecnie 11 członków, zaprasza do współpracy badaczki i badaczy zainteresowanych następującymi tematami:

Masza Góralczyk
Data dodania 07.03.2024 - 11:11

Masza Góralczyk uczestniczy w programie E2Top po raz drugi, sprawdzając właściwości termoczułych hydrożeli w relacji z lekami. Kontynuuje swoje badania pod kierunkiem prof. Marcina Kozaneckiego. Studiuje Advanced Biobased and Bioinspired Materials na IFE, ma wykształcenie muzyczne, interesuje się programowaniem i samodzielnie pisze kody potrzebne jej w analizie danych.

Baner Research Week w PŁ
Data dodania 13.02.2024 - 11:39

Naukowcy, doktoranci i studenci Politechniki Łódzkiej, po raz kolejny spotykali się i wymieniali wzajemne opinie w ramach Research Week (11-15.03) - tygodnia wydarzeń poświęconych tematyce badań naukowych oraz możliwości pozyskiwania projektów. (Relacje filmowe z poszczególnych dni).

prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ i prof. Radzisław Kordek, rektor UMed, fot. Jacek Szabela
Data dodania 31.01.2024 - 08:41

Politechnika Łódzka i Uniwersytet Medyczny w Łodzi prowadzą wiele wspólnych badań i projektów. Rektorzy obu uczelni postanowili po raz kolejny podkreślić i docenić międzyuczelnianą współpracę, ogłaszając konkurs na najlepszą, oryginalną publikację naukową, przygotowaną wspólnie przez naukowców PŁ i UMed.