Tego smaku i zapachu nie da się pomylić. Chleb jest tematem kolejnej rozmowy w cyklu popularnonaukowym "Smaki nauki". Na pytania dr inż. Ilony Gałązki-Czarneckiej odpowiada dr hab. inż. Anna Diowksz, prof. PŁ.
Aktualności naukowe PŁ
Jesteś naukowcem, studentem, pasjonatem nowych technologii i chcesz trzymać rękę na pulsie? Dołącz do grona odbiorców newslettera NCBR.
Ruszył cykl podcastów popularnonaukowych Politechniki Łódzkiej. Pierwszą część, poświęconą odżywianiu, prowadzi dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności. Zapraszamy do oglądania i słuchania na platformach streamingowych, by znaleźć najlepszy przepis na zdrowie.
Centrum Wspierania Nauki zachęca do składania wniosków w ramach dwóch popularnych i otwartych konkursów Narodowego Centrum Nauki
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej 2 września 2024 r. ogłosi nabór wniosków w ramach konkursu First Team finansowany ze środków z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021 – 2027.
Dr inż. Barbara Pacholczyk-Sienicka z Wydziału Chemicznego otrzymała grant Miniatura 8 na projekt "Zastosowanie pomiarów NMR, LC-MS oraz GC-MS w badaniach autentyczności produktów spożywczych".
Nowatorskie narzędzia informatyczne dla gospodarki obiegu zamkniętego w przemyśle tekstylnym: wspieranie równowagi i efektywności zasobów - na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ rozpoczyna się projekt AIdesignTEX.
Za nami ważne spotkanie w ramach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii. Do Politechniki Łódzkiej przyjechał Balazs Furjes, dyrektor EIT Health InnoStars oraz Joanna Broy, EIT Health InnoStars Ecosystem Lead. W spotkaniu udział wzięli prof. Krzysztof Jóźwik, rektor oraz prof. Łukasz Albrecht, prorektor ds. nauki.
Jak napisać dobrze skrojony wniosek HE? …. czyli Lunch and Learn z ewaluatorami ECIU
Po raz pierwszy w historii Komitetu Automatyki i Robotyki przewodniczącym został naukowiec z Politechniki Łódzkiej. Prof. Andrzeja Bartoszewicza wybrano jednomyślnie, na kadencję 2024-2027.
Wyboru nowego składu Prezydium dokonano podczas Konferencji Kolegium Prorektorów ds. Ogólnych, Organizacji i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym oraz Kolegium Prorektorów ds. Nauki i Rozwoju publicznych uczelni technicznych (5-7 czerwca). Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się w Politechnice Poznańskiej.
Do 15 października 2024 r. naukowcy z uczelni członkowskich ECIU mogą składać wnioski do programu Seed, inicjującego nowe lub wzmacniającego istniejące współprace badawcze. Program zalążkowy obejmuje dwie linie działania: SP 1: Blended Mobility to Create Networks oraz SP 2: Seed Projects.
Poznaliśmy nazwiska laureatów oraz osób wyróżnionych w konkursach o Nagrody Jego Magnificencji Rektora Politechniki Łódzkiej. Podczas jubileuszowych uroczystości, 24 maja na posiedzeniu Senatu, zwycięzcy poszczególnych konkursów otrzymają statuetki oraz dyplomy.
Konsorcjum European Consortium of Innovative Universities zaprasza na ECIU University R&I Collaborative Projects Event - wydarzenie promujące projekty naukowo-innowacyjne, które odbędzie się online 22 maja. Link do rejestracji.
Inspirowanie jest niezwykle ważne w pracy naukowej. Zarówno w kontekście prowadzenia badań naukowych, jak i dzielenia się swoją wiedzą. To jeden z celów spotkań z cyklu „Zawód naukowiec” organizowanych przez dr hab. Katarzynę Szymańską-Dębowską, prof. PŁ z Instytutu Matematyki. 20 kwietnia odbędzie się już dziesiąte takie spotkanie.