Uniwersytet Bałtycki (BUP) na Politechnice Łódzkiej
Na Politechnice Łódzkiej działa Associated Secretariat BUP, który koordynuje działania BUP na terenie Polski. Uniwersytet Bałtycki utworzony w 1991 r. i koordynowany przez Uniwersytet w Uppsali, tworzy jedną z największych sieci współpracy uniwersyteckiej w Europie. Około 90 aktywnych uniwersytetów z regionu Morza Bałtyckiego podjęło kooperację w zakresie edukacji dla zrównoważonego rozwoju, neutralności klimatycznej, a także demokracji.
Associated Secretariat na PŁ organizuje i wspomaga tworzenie konferencji, seminariów, kursów, szkół letnich, rejsów szkoleniowych dla studentów, doktorantów, nauczycieli akademickich ze wszystkich dyscyplin naukowych i kierunków studiów z polskich uniwersytetów.
W ciągu ostatnich 5 lat około 200 studentów, doktorantów i nauczycieli z polskich uniwersytetów aktywnie uczestniczyło w działaniach BUP.
Polsko-włoska współpraca
Współpraca z Uniwersytetem we Florencji zapoczątkowana w 2018 r. i zwieńczona w 2019 r. podpisaniem umowy między uczelniami pozwala na wytyczanie wspólnych kierunków działań w zakresie zrównoważonego rozwoju. Działania prowadzone są zarówno na polu naukowym, dydaktycznym, jak i projektowym.
Owocem współpracy są stypendia ufundowane w ramach programu NAWA w obszarze „Innovative management of enterprise resources in a circular economy” dla pracownika Katedry Zarządzania Produkcją i Logistyki oraz studentek i doktorantek z Uniwersytetu we Florencji.
Dyskusje w ramach spotkań w Rzymie, Mediolanie, Florencji i Łodzi dały początek wspólnym inicjatywom. Pierwszą z nich było złożenie dwóch projektów: „Plastic – no problem” oraz „Innapes”.
Zrównoważone kształcenie i nauka
ESSSR (European School of Sustainability Science and Research) to międzyuniwersyteckie konsorcjum złożone z członków, których łączy zainteresowanie naukami i sprawami związanymi ze zrównoważonym rozwojem. Jest to kluczowa organizacja, wypełniająca lukę w zakresie koordynacji nauczania i badań w dziedzinie nauk o zrównoważonym rozwoju na europejskich uniwersytetach. Owocem współpracy z HAW HAMBURG jest złożenie projektu do horyzontu 2035.
Uczymy się od doświadczonych
Współpraca z Uniwersytetem we Florencji oraz CIHEAM Bari z Włoch zaowocowała pozyskaniem ekspertów, posiadających wieloletnie doświadczenie w realizacji innowacyjnych projektów w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Studenci kierunku Master of Operation Management w ramach przedmiotu Technology and Innovations Management wskazują obszary gospodarki naszego regionu, wymagające zmian w świetle założeń przyjętego przez UE New Green Deal for Europe. Przygotowane szkice projektów zostały przedstawione grupie interesariuszy z regionu w celu szerzenia edukacji w obszarach zrównoważonego rozwoju i pobudzenia wspólnych inicjatyw.