Image
Kampus B z lotu ptaka: po lewej stronie zielone drzewa, po prawej stronie 4-kondygnacyjny, ceglany budynek Trzech Wydziałów.

W połowie XIX wieku łódzcy fabrykanci podjęli działania, zmierzające do utworzenia Instytutu Politechnicznego w Łodzi. Przekazali na ten cel grunty i budynki. Niestety, sprzeciw władz carskich uniemożliwił realizację tej inicjatywy. Kiedy sto lat później powstała Politechnika Łódzka, znalazła swoją siedzibę właśnie na terenach dawnych fabryk, przystosowując budynki przemysłowe oraz wille i rezydencje do potrzeb uczelni.

Na kampusie PŁ znajduje się 14 zabytkowych budynków, a władze uczelni dbają o to, aby pozostawały, w jak najlepszym stanie i były stałym elementem krajobrazu na kampusie, na którym nowoczesność przeplata się z tradycją pofabrykanckiej Łodzi

Rektorat PŁ mieścił się do niedawna w willi Reinholda Richtera, której budowę zakończono w 1904 r. Willa została zaprojektowana przez Ignacego Stebelskiego i stanowi połączenie różnych stylów: gotyckiego, manierystycznego i secesyjnego. Wewnątrz budynku znajduje się wiele elementów wystroju w stylu antyku i renesansu. 

Image
XIX-wieczna Willa Józefa Richtera, obecnie siedziba rektoratu PŁ

Aktualnie Rektor PŁ urzęduje w willi Józefa Richtera, która została wzniesiona w latach 1898-1899. Była jedną z trzech budowli wchodzących w skład zespołu rezydencjalno-fabrycznego należącego do czeskiej rodziny Richterów. Aktualnie willa wpisana jest do rejestru zabytków, stanowi jeden z najważniejszych punktów na mapie pałaców i willi, znajdujących się w regionie łódzkim.
Fasada budynku zaprojektowana jest w stylu neorenesansowym i kryje eklektyczne wnętrze, wyróżniające się bogato zdobionymi pomieszczeniami na parterze oraz reprezentacyjną klatką schodową. 
 

Politechnika Łódzka otrzymała dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego w ramach konkursu  „Łódzkie ratuje zabytki” na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa łódzkiego. Zakres prac zawiera wykonanie opaski granitowej wokół budynku, wykonanie izolacji tarasów ćwierćkolistych od strony zachodniej oraz wykonanie parkietu na spoczniku głównej klatki schodowej. Realizacja zaplanowane jest do końca roku 2023.


Dziekanat Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska mieści się w powstałej w 1888 r. neorenesansowej willi Oskara Schweikerta, zaprojektowanej przez E. Kreutzburga. Wieloczłonowa bryła jest piętrowa z parterowym ryzalitem wejściowym od frontu i dwupiętrową wieżą od strony północno-zachodniej. W budynku zachowano stolarkę okienną oraz elementy bogatego wystroju wnętrz (sztukaterie, boazerie, ceramika okładzinowa), a także elementy wyposażenia (meble) z początku drugiej dekady XX w. w stylu secesji i wczesnego modernizmu. 


Dziekanat Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej znajduje się w wybudowanym w drugiej połowie XIX wieku budynku mieszkalnym zakupionym w 1893 r. przez Fryderyka Wilhelma Schweikerta, który zlecił w nim nadbudowę piętra. Dzięki temu niewielki neorenesansowy budynek mieszkalny uzyskał elewację frontową z wydatnym dwuosiowym ryzalitem wypiętrzonym w dodatkową, niższą kondygnację.  

Image
5-cio kondygnacyjny, ceglany budynek Biblioteki Politechniki Łódzkiej.

Biblioteka Politechniki Łódzkiej znajduje się w dawnym składzie fabrycznym Towarzystwa Akcyjnego Wyrobów Wełnianych Fryderyka Wilhelma Schweikerta. Budynek powstał w 1910 roku; po kilku latach dodano mu charakterystyczną wieżę ze zbiornikiem wodnym. 

 

 

Image
Zielony trawnik z niebieskimi cebulicami w Parku im. Klepacza.

Politechnikę Łódzką wyróżnia 35-hektarowy kampus w centrum miasta. Ważną częścią uczelni jest usytuowany w centrum Łodzi Park im. ks. bp. Michała Klepacza, który od 2017 r. jest własnością PŁ. Powierzchnia parku wynosi 3,3 ha. Pozostaje on ogólnie dostępną przestrzenią publiczną, z której mogą korzystać mieszkańcy Łodzi. W parku rosną liczne drzewa (również Dąb Fabrykant – Drzewo Roku 2022), pomniki przyrody i krzewy, a wczesną wiosną zakwitają w nim cebulice syberyjskie
Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu w parku przeprowadzono zabiegi pielęgnacyjne drzewostanu, a także zadbano o utrzymanie właściwego stanu zdrowotnego i estetycznego drzew. Wykonano cięcia pielęgnacyjne oraz nasadzenia, pojawiło się wiele nowych gatunków drzew i krzewów. Prace te wpłynęły pozytywnie na walory przyrodnicze i estetykę parku wpisanego do rejestru zabytków.


Energooszczędne rozwiązania na Kampusie PŁ

Politechnika Łódzka inwestuje w nowoczesne, energooszczędne rozwiązania. Przykładem tego jest realizacja dwóch projektów zrealizowanych w kampusie A:

Graj w zielone, czyli nowy woonerf na mapie Łodzi

Image
Zdjęcie z góry woonerfu na ul. Stefanowskiego. Po bokach wysokie, zielone drzewa, w środku, po lewej stronie chodni i ławki, po prawej ulica z szarej kostki.

Dzięki inicjatywie studentów i pracowników PŁ, którzy przygotowali dwa projekty w ramach Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego, na mapie miasta pojawiło się nowe miejsce, pełne zieleni i dobrej energii. W ten sposób dwa kampusy uczelni połączył piękny spacerowy trakt. Powstał pas ruchu dla rowerzystów, stojaki na rowery, zastosowano ograniczenia ruchu dla samochodów. Zielone enklawy z ławeczkami i ogródkami gastronomicznymi zachęcają łodzian do odwiedzin tego miejsca.
Dzięki tej inicjatywie osiedle Stare Polesie wzbogaciło się o przyjazną przestrzeń pełną zieleni, a ul. Stefanowskiego stała się wizytówką dzielnicy, podobnie jak zabytkowe wille przy ul. Skorupki i piękny park Klepacza, stanowiące część kampusu PŁ.


Idea Box

Od ponad 5 lat społeczność Politechniki Łódzkiej może mieć realny wpływ na jakość miejsca pracy i jego otoczenie poprzez kolejne edycje IDEA BOX. Nie bez przyczyny – w końcu to studenci i pracownicy PŁ najlepiej orientują się w tym, co warto dodać lub ulepszyć. Propozycje zmian często są związane stricte ze środowiskiem, zwłaszcza że znacząca część projektów ma charakter proekologiczny.

Wśród poszczególnych pomysłów znalazły się, chociażby kwietna łąka – miejsce dla pszczół, motyli i innych owadów. Łąki tego typu niosą wiele korzyści, m.in. dlatego, że to dzięki nim na terenach miejskich tworzony jest lepszy mikroklimat. Kwietne łąki filtrują również wody opadowe i powietrze, a co za tym idzie – zatrzymują pyły, które tworzą smog. 

Inną ideą, zrealizowaną na terenie kampusu B, są domki dla jeży – gatunku zagrożonego, pozostającego w Polsce pod ścisłą ochroną. Domki mają nie tylko pomóc przetrwać im zimę, ale stanowią również całoroczne schronienie.
Nie można pominąć również mini pasiek, rozmieszczonych w parku Klepacza, oraz stojaków na rowery.

IDEA BOX cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczy fakt, że każdego roku rośnie liczba zgłaszanych pomysłów, a za ich sprawą uczelnia staje się miejscem coraz bardziej przyjaznym.

Uczelniane rowery

Image
Studenci PŁ na rowerach przed ceglanym budynkiem IFE.

W 2010 r. Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej (IFE) wyszło naprzeciw potrzebom studentów zagranicznych, chcąc ułatwić im funkcjonowanie i pobyt w Polsce. W tym celu IFE przekazało organizacji studenckiej ESN EYE rowery zakupione przez PŁ. Inicjatywa kierowana do studentów z wymian ułatwia im dojazd na uczelnię, zwiedzanie miasta, a przy okazji prowadzenie i propagowanie zdrowego trybu życia.

 

"Likwidacja przedeptów powstałych na terenie Parku im. ks. bp. Michała Klepacza w Łodzi”

Politechnika Łódzka realizuje zadanie: „Likwidacja przedeptów powstałych na terenie Parku im. Ks. Bp. Michała Klepacza w Łodzi” dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Wartość zadania - 42 060,00zł

Dofinansowanie - kwota w formie dotacji 37 854,00zł

Nowe nasadzenia, likwidujące przedepty w miejscach do tego niewyznaczonych, wpłyną na utrzymanie pierwotnie planowanego charakteru parku, wpisanego do rejestru zabytków, poprawią jego walory przyrodnicze i estetyczne.

Likwidacja przedeptów powstałych na terenie Parku im. Ks. Bp. M Klepacza w Łodzi poprzez przygotowanie gruntu pod nasadzenia i wykonanie nasadzeń 960 krzewów.

Szczegóły na stronie Funduszu.

Image
logotyp Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Mobile Alert

Aplikacja „Mobile Alert” umożliwia przesyłanie przez pracowników oraz studentów informacji dotyczących monitorowania zdarzeń, mających miejsce na terenie politechnicznych kampusów.

Image

Oznacza to, że obejmuje ona swoim zasięgiem powierzchnię ok. 32 ha i blisko 20.000 osób. W ten sposób uczelniane służby porządkowe będą mogły w o wiele szybszy sposób reagować na powstałe zdarzenia. Należy jednak pamiętać, iż „Mobile Alert” nie jest aplikacją służącą do zgłaszania zdarzeń nagłych, gdzie wymagana jest natychmiastowa interwencja np. straży pożarnej lub policji. 

 

Kategorie zgłoszeń:

  • zniszczona zieleń;
  • uszkodzona ławka;
  • nieprawidłowe parkowanie;
  • awaria systemu wjazdowego;
  • utrudnienie dla osób niepełnosprawnych;
  • oblodzenie/nieodśnieżone;
  • awaria oświetlenia;
  • akty wandalizmu;
  • śmieci/odpadki;
  • graffiti;
  • inne.

W jaki sposób można dokonać zgłoszenia?

Zgłoszenie zdarzenia jest wyjątkowo proste i polega na:

  • wykonaniu zdjęcia;
  • wybraniu kategorii zgłoszenia;
  • opcjonalnym dodaniu komentarza;
  • wysłaniu zgłoszenia.

Informacje trafiają do służb kanclerskich i są anonimowe. Raporty z przesłanych zgłoszeń można śledzić na uczelnianej platformie WIKAMP.

Gdzie można pobrać aplikację?

Aplikacja jest niezwykle prosta w obsłudze, może być zainstalowana zarówno na urządzeniach z systemem iOS, jak i Android i jest do pobrania na stronie internetowej