Data dodania 27.09.2022 - 11:21
Kategorie aktualności

Politechnikę Łódzką odwiedziła delegacja holenderskich uczelni współpracujących z polskimi szkołami wyższymi w projekcie "Sustaianble, social design”.

Image

Zrównoważony Rozwój stał się jednym priorytetowych obszarów działań dla większości uczelni na świecie. Efektywność tych działań wymaga współpracy pomiędzy różnymi dyscyplinami naukowymi, różnymi podmiotami (uczelnie, biznes, organizacje pozarządowe i rządowe), jak i różnymi krajami. Jednym z przykładów takiej współpracy jest projekt „Sustaianble, social design”, zainicjowany przez Ambasadę Holandii w Polsce oraz DutchCulture w ramach międzynarodowej polityki kulturalnej Holandii.

Myśl przewodnia projektu "We, as a species, only have a future if our societal model changes…We need to re-think the fundamental pillars of society, and do so from both theory and bottom-up through design, allowing both to communicate with each other (Kaethler, Boelen, 2020)" zwraca uwagę na konieczność zmiany naszego sposobu myślenia o społeczeństwie przyszłości. Sprostanie wyzwaniom zrównoważonego rozwoju wymaga współpracy oraz efektywnej komunikacji. Centralnym tematem projektu jest „Sustainable design” będący przedmiotem zainteresowania zaproszonych do współpracy uczelni. Celem projektu jest wymiana pomysłów, wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk z perspektywy różnych dyscyplin naukowych i krajów.

W dniach 18-21 września odbyła się wizyta studyjna partnerów z holenderskich uczelni: Royal Academy The Hague oraz Design Academy Eindhoven z polskimi uczelniami. Goście odwiedzili School of Form Uniwersytetu SWPS, Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych w Warszawie oraz Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej. Wizyta w naszej uczelni była okazją do spotkania z prorektorem ds. rozwoju, prof. Pawłem Strumiłło, podczas którego przedstawiliśmy działania Rektorskiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju oraz możliwości współpracy z w ramach różnych dyscyplin naukowych.

Goście zwiedzili kampus Politechniki oraz odwiedzili laboratorium EQUAL (Ergonomic Quality, Usability & Accessibility) działające w Instytucie Marketingu i Zrównoważonego Rozwoju na Wydziale Organizacji i Zarządzania.

Image

Przedstawicie holenderskich uczelni dostrzegli i docenili potencjał dla projektowania zrównoważonego (ang. sustainable design), jaki umożliwia aparatura badawcza zgromadzona w laboratorium. Dzięki niej mogli spojrzeć na świat oczami osób starszych oraz cierpiących na chorobę Parkinsona, poczuć zróżnicowanie ich potrzeb, możliwości i ograniczeń.

Innym potencjalnym obszarem współpracy, o którym dyskutowano jest projektowanie opakowań z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. Rozmawiano również o planach wymiany studentów i pracowników.

Duże wrażenie na gościach zrobiły także rozwiązania proekologiczne w termomodernizownym budynku nowej siedziby Wydziału OiZ, w którym spotkaliśmy się z panią Dziekan Agnieszką Zakrzewską-Bielawską.

Już w październiku będziemy mieli okazję odwiedzić holenderskie uczelnie i instytucje kulturalne. Program wizyty organizowanej przez ambasadę Holandii rozpocznie się 22 października br. w Eindhoven podczas Dutch Design Week.

dr hab. Małgorzata Koszewska, prof. PŁ