Działania uczelni na rzecz Zrównoważonego rozwoju i Celu 8. zaprezentowane w raportach za lata 2021-22 i 2020-2021 "Politechnika Łódzka na drodze zrównoważonego rozwoju"
W ramach realizacji Zintegrowanego Programu Politechniki Łódzkiej podnoszone są kompetencje kadr dydaktycznych uczelni w zakresie: języka angielskiego, dydaktyki, e-learningu, umiejętności prezentacyjnych oraz atrakcyjności kształcenia.
Osoby z kadry kierowniczej i administracyjnej rozwijają swoje umiejętności w obszarze m.in.: kompetencji językowych, zarządzania projektami (certyfikowane i niecertyfikowane), zarządzania zespołem, komunikacji interpersonalnej, organizacji pracy, przygotowywania prezentacji, zarządzania stresem i przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu.
Ponadto przeprowadzone są szkolenia dotyczące obsługi systemu POL-on oraz programu Excel, zamówień publicznych w projektach UE, prawa zamówień publicznych, transferu technologii oraz coachingu i mentoringu.
Odbywa się również szereg wizyt studyjnych i szkoleń zagranicznych w wiodących jednostkach na świecie. 40 osób z kadr kierowniczych i administracyjnych podnosi swoje kompetencje, biorąc udział w studiach podyplomowych i MBA.
Planuje się wprowadzenie szeregu zmian i usprawnień organizacyjnych w obszarach mających wpływ na efektywność zarządzania uczelnią.
Seminarium branżowe zorganizowane przez Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji odbyło się w ramach międzynarodowej serii wydarzeń CircularWeek.
Jego tematyka koncentrowała się na budowaniu i promowaniu innowacyjnej gospodarki z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Udział w nim wzięli przedsiębiorcy zainteresowani wymianą informacji, networkingiem w zakresie proekologicznych zachowań producentów i konsumentów, zrównoważonego rozwoju, gospodarki obiegu zamkniętego, LCA.
W Politechnice Łódzkiej działają trzy związki zawodowe. Ich przedstawiciele pełnią bardzo ważną funkcję w zapewnieniu współpracy między kadrą zarządzającą a personelem. Wspierają pracowników PŁ w staraniach o lepsze warunki pracy, podwyżki płac i zabezpieczenie socjalne. Dążą także do zapewnienia dobrej jakości kształcenia.
W swojej ofercie mają również pomoc materialną i prawną.
Wszystkie działania PŁ związane z zamówieniami towarów i usług muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami, rozporządzeniami, dyrektywami itp.
Uczelnia dysponuje mieniem zgodnie z zasadami gospodarności, efektywności i legalności.
Dokonując wydatków publicznych, kieruje się również zasadami celowości i oszczędności, z uwzględnieniem potrzeby uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów, optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów, potrzeby terminowej realizacji zadań.
Politechnika Łódzka jest inicjatorem i koordynatorem Klastra ICT Polska Centralna, który reprezentuje i integruje w skali regionu branżę ICT, złożoną z przedstawicieli środowisk biznesowych, akademickich oraz organizacji otoczenia biznesu. Wzmacnia pozycję branży ICT w regionie i tworzy warunki dla jej dalszego, dynamicznego rozwoju. Dysponuje ważnym i rozpoznawalnym głosem w dyskusji nad przyszłością i kierunkami rozwoju regionu, będącym źródłem inicjatyw wspierających innowacyjność i współpracę środowisk: gospodarczych, akademickich, naukowych i samorządowych oraz stanowiącym merytoryczne i opiniotwórcze wsparcie dla inicjatyw zgłaszanych przez inne podmioty, będące uczestnikami życia gospodarczego.
PŁ umożliwia prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych oraz kształcenie kadry naukowej na najwyższym, światowym poziomie.
Dzieje się to zgodnie z zasadami wolności nauki i wolności twórczości w poszanowaniu wartości akademickich. Mając na względzie dalszy dynamiczny rozwój, uczelnia podejmuje działania strategiczne, wynikające z realizacji treści zasad Europejskiej Karty Naukowca oraz Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Obejmują one następujące obszary:
- wdrożenie dobrych praktyk podczas rekrutacji pracowników i wzmocnienie kompetencji pracowników obsługi administracyjnej;
- wspieranie mobilności pracowników;
- promowanie i upowszechnianie wyników badań naukowych;
- doradztwo zawodowe i wsparcie
- dla młodych pracowników nauki;
- specjalistyczne szkolenia w obszarze komercjalizacji i transferu wiedzy oraz inne formy wsparcia w zakresie współpracy z przemysłem.
W ramach realizacji Zintegrowanego Programu Politechniki Łódzkiej podnoszone są kompetencje kadr dydaktycznych uczelni w zakresie: języka angielskiego, dydaktyki, e-learningu, umiejętności prezentacyjnych oraz atrakcyjności kształcenia. Osoby z kadry kierowniczej i administracyjnej rozwijają swoje umiejętności w obszarze m.in.: kompetencji językowych, zarządzania projektami (certyfikowane i niecertyfikowane), zarządzania zespołem, komunikacji interpersonalnej, organizacji pracy, przygotowywania prezentacji, zarządzania stresem i przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu. Ponadto przeprowadzane są szkolenia dotyczące obsługi systemu POL-on oraz programu Excel, zamówień publicznych w projektach UE, prawa zamówień publicznych, transferu technologii oraz coachingu i mentoringu. Odbywa się również szereg wizyt studyjnych i szkoleń zagranicznych w wiodących jednostkach na świecie. W 2021 r. w szkoleniach w ramach Zintegrowanego Programu PŁ wzięło udział 516 pracowników dydaktycznych i badawczo-dydaktycznych oraz 567 pracowników administracyjnych. Więcej informacji.
PŁ, mając świadomość wpływu założeń Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania w rekrutacji pracowników naukowych na zapewnienie wysokiej jakości środowiska pracy i prowadzonych badań, włączyła zapisy tych dokumentów do wewnętrznych aktów prawnych, procedur i stosowanych w uczelni praktyk. Ukoronowaniem tych starań jest przyznanie Politechnice Łódzkiej tytułu HR Excellence in Research w 2016 r. W 2019 r. Komisja Europejska przedłużyła certyfikację PŁ na HR Excellence in Research, a w 2022 r. PŁ otrzymała kolejne przedłużenie, co oznacza zatwierdzenie Raportu Działań z okresu 2018-2021 oraz przyjęcie nowego Planu Działań na lata 2022-2024. Pozytywna ocena zewnętrzna działań w tym obszarze dowodzi tego, że wprowadzane w PŁ procedury pozwalają stworzyć przyjazne miejsce pracy dla naukowców. Wszystkie analizy i działania realizowane w ramach HR Excellence in Research zostały szczegółowo opisane i opublikowane na stronie internetowej PŁ. Więcej informacji.
W PŁ funkcjonuje system pomocy materialnej (np. bezzwrotna zapomoga w trudnej sytuacji życiowej, czy niskooprocentowane pożyczki na remont i modernizację mieszkania), dane liczbowe dotyczące beneficjentów tego systemu przedstawiono w opisie Celu 1. PŁ dba o swoich pracowników i ich rodziny także w sferze wypoczynku. Uczelnia dysponuje czterema ośrodkami wczasowymi: w Wiartlu na Mazurach, w Jastrzębiej Górze nad morzem, w Szklarskiej Porębie w Sudetach oraz w Konopnicy nad Wartą. Turnusy w ośrodkach są dofinansowywane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (w 2021 r. z takiego dofinansowania skorzystało 1420 osób).
Pracownicy mogą również korzystać z dofinansowania wypoczynku w formie bezrachunkowej, tzw. wczasów pod gruszą (w 2021 r. było to 3028 osób), a także z dofinansowania kolonii i obozów dla dzieci latem i zimą (w 2021 r. z takiej możliwości skorzystało 2709 dzieci). Uczelniany Klub Żeglarski posiada bazę żeglarską i własną flotyllę jachtową w Rogantach, nad jeziorem Dargin na Mazurach, z której członkowie Klubu korzystają na bardzo dogodnych warunkach i w której organizowane są m.in. turnusy szkoleniowe pod nazwą „Pierwszy krok pod żaglami” dla pracowników i ich rodzin (w sumie w 2021 roku dofinansowanie uzyskało 150 osób), a także obozy dla doktorantów. W PŁ działa też Klub Seniora (organizujący wycieczki, bilety do teatrów i na koncerty) oraz Koło Wędkarskie, które także korzystają z dofinansowania PŁ. Uczelnia ma także ofertę kulturalną dla swoich pracowników i studentów: organizowane są comiesięczne spotkania „Muzyka na Politechnice” oraz „Czwartkowe Forum Kultury”, działają prężnie Orkiestra i Chór PŁ, a 4 galerie sztuki („Biblio-Art”, „Politechnika”, „Krótko i Węzłowato” oraz „Pod napięciem”) wystawiają prace zarówno uznanych plastyków spoza PŁ, jak i amatorskie - pracowników uczelni. W 2021 r. na wsparcie swoich pracowników i ich rodzin w zakresie wypoczynku i kultury uczelnia przeznaczyła ponad 13 860 000 zł. 1139 pracowników PŁ skorzystało z dofinansowania w ramach pracowniczego programu emerytalnego.
W Politechnice Łódzkiej działają trzy związki zawodowe. Ich przedstawiciele pełnią bardzo ważną funkcję w zapewnieniu współpracy między kadrą zarządzającą, a personelem. Wspierają pracowników PŁ w staraniach o lepsze warunki pracy, podwyżki płac i zabezpieczenie socjalne. W związku z realizacją tych zadań przedstawiciele związków biorą udział w pracach wszystkich gremiów kolegialnych uczelni, konsultują wszystkie akty prawne opracowywane w PŁ dotyczące spraw pracowniczych i studenckich, czuwają nad zabezpieczeniem praw i uprawnień pracowników w zakresie zatrudnienia, spraw dyscyplinarnych oraz wynagrodzeń. W swojej ofercie związki zawodowe mają również pomoc materialną i prawną oraz ofertę kulturalną, np. bilety do kina/teatru w specjalnej niższej cenie, czy wycieczki krajoznawcze.
PŁ umożliwia prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych oraz kształcenie kadry naukowej na najwyższym, światowym poziomie. Dzieje się to zgodnie z zasadami wolności nauki i wolności twórczości w poszanowaniu wartości akademickich. Mając na względzie dalszy dynamiczny rozwój, uczelnia podejmuje działania strategiczne, wynikające z realizacji treści zasad Europejskiej Karty Naukowca oraz Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Obejmują one następujące obszary: wdrożenie dobrych praktyk podczas rekrutacji pracowników i wzmocnienie kompetencji pracowników obsługi administracyjnej; wspieranie mobilności pracowników; promowanie i upowszechnianie wyników badań naukowych; doradztwo zawodowe i wsparcie dla młodych pracowników nauki; specjalistyczne szkolenia w obszarze komercjalizacji i transferu wiedzy oraz inne formy wsparcia w zakresie współpracy z przemysłem.
Wszystkie działania PŁ związane z zamówieniami towarów i usług muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami, rozporządzeniami, dyrektywami, itp. Uczelnia dysponuje mieniem zgodnie z zasadami gospodarności, efektywności i legalności. Dokonując wydatków publicznych, kieruje się również zasadami celowości i oszczędności, z uwzględnieniem potrzeby uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów, optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów, potrzeby terminowej realizacji zadań
Kodeks „Dobre praktyki przy organizacji konkursów na stanowiska nauczycieli akademickich w PŁ” reguluje kwestie otwartej, przejrzystej i opartej na osiągnięciach rekrutacji. Dokument ten stanowi realizację Strategii HR dla Naukowców, którą opracowano w Politechnice Łódzkiej w ramach starań o logo HR Excellence in Research.
Dobre praktyki przedstawione w Kodeksie nawiązują także do zapisów „Europejskiej Karty Naukowca” oraz „Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych”. Karta określa prawa i obowiązki, jakim podlegają naukowcy oraz instytucje ich zatrudniające, Kodeks natomiast zasady rekrutacji naukowców, których powinni przestrzegać pracodawcy.
W trosce o dobre przygotowanie studentów do ich przyszłej pracy zawodowej PŁ dba o praktyczny wymiar kształcenia, którego istotnym aspektem jest realizacja praktyk. W przypadku studiów I stopnia jest to obowiązkowy element w programie. Na studiach II stopnia, mimo że praktyki nie są obligatoryjne, to jednak są realizowane na większości kierunków. W PŁ przywiązuje się bowiem duże znaczenie do weryfikacji kompetencji nabytych w toku studiów w środowisku pracy.
czelnia – korzystając z szerokich kontaktów z przemysłem oraz przy wsparciu sprawnie działającego Biura Karier – wspiera studentów w realizacji tego elementu programu. Realizowane przez nich praktyki mogą mieć różną formę: od wakacyjnych praktyk wymiennych, praktyk w ramach IAESTE po staże przemysłowe w największych przedsiębiorstwach polskich i światowych. Studenci mają także możliwość realizacji ponadprogramowych staży dodatkowych.
W PŁ aktywnie działa Biuro Karier, które wspiera społeczność akademicką w kontaktach z rynkiem pracy. Nawiązuje i rozwija kontakty z przedsiębiorcami. Weryfikuje również oczekiwania rynku pracy wobec studentów i absolwentów PŁ dzięki systematycznym spotkaniom z pracodawcami oraz prezentacjami ich firm na uczelni. Podczas takich spotkań pracodawcy przedstawiają profil działalności swojego przedsiębiorstwa, zapoznają zainteresowanych studentów z jego misją, wartościami, osiągnięciami, przedstawiają wymagania i formy prowadzonych rekrutacji. Biuro prowadzi także pośrednictwo pracy, praktyk i staży, przygotowuje poradniki, prowadzi coaching kariery i doradztwo zawodowe, testy predyspozycji 58 5900 zawodowych oraz programy rozwojowe i szkolenia mające na celu aktywizację zawodową prowadzone przez trenerów z Biura Karier oraz przedstawicieli firm. Działania Biura Karier w 2021 r. to zarejestrowanie 1 843 ofert pracy, udzielenie wsparcia 278 osobom poprzez doradztwo zawodowe oraz doradztwo w zakresie przedsiębiorczości, 69 szkoleń i warsztatów dla 3218 studentów i absolwentów PŁ, 440 godz. coachingu biznesowego. Biuro Karier PŁ jest także współorganizatorem największych w Europie targów pracy, które są imprezą cykliczną - 17. edycja Akademickich Targów Pracy, która odbyła się w maju 2022 r. to 18 000 zwiedzających, 140 wystawców, 40 szkoleń o różnej tematyce, w których wzięło udział ok. 1000 uczestników. Więcej informacji
PŁ współpracuje z pracodawcami w ramach doskonalenia programów. Pracodawcy uczestniczą w wizytacjach zajęć, monitorują postępy studentów i osiąganie przez nich efektów uczenia się określonych dla praktyk, ale przede wszystkim wspierają PŁ w dostosowywaniu programów do aktualnych wyzwań przemysłu. Przy poszczególnych wydziałach działają rady biznesu. Ich zadaniem, jako ciała doradczego, jest ocena procesu kształcenia oraz wsparcie merytoryczne w jego realizacji i doskonalenie programów. Działalność rad biznesu pozwala na monitorowanie potrzeb branży w kontekście określonych kompetencji absolwentów. Istotną rolę w kształceniu i doskonaleniu programów odgrywają także klastry, do których należy PŁ:
- ICT Polska Centralna Klaster,
- LODZistics,
- Energy Wave.
Przedstawiciele pracodawców określają również zakres projektów studenckich, prac przejściowych, czy prac dyplomowych. W 2021 r. 77 prac projektowych i 93 prace dyplomowe były realizowane we współpracy z przemysłem. PŁ jest także członkiem Łódzkiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości, w skład której wchodzą ekonomiści, naukowcy i przedsiębiorcy z województwa łódzkiego. Ma ona wskazywać kierunki rozwoju, wspierać transformację cyfrową przedsiębiorstw i budowanie konkurencyjności gospodarki. Rolą PŁ w Radzie jest wskazywanie trendów rozwoju w różnych obszarach przemysłu oraz przygotowywanie odpowiedniej jakości kadr.