Data dodania
Kategorie aktualności

Dr Paweł Latosiński z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki oraz dr Konrad Kulikowski z Wydziału Organizacji i Zarządzania otrzymali stypendium ministra dla wybitnych młodych naukowców.

Image
Image

Badania naukowe doktora Pawła Latosińskiego z zakresu teorii sterowania przypisane są do dyscypliny automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne. W szczególności zajmuje się on algorytmami sterowania ślizgowego, które są efektywną metodą sterowania układami dynamicznymi. Zaletą takich strategii jest możliwość szybkiej odpowiedzi na różnego rodzaju zakłócenia i niepewności modelu, jednocześnie zapewniając wydajność obliczeniową algorytmu. Znajdują one zastosowanie na przykład w sterowaniu pojazdami bezzałogowymi, przetwornikami energoelektronicznymi i wieloma innymi układami.

Dr Paweł Latosiński jest zatrudniony jako adiunkt w Instytucie Automatyki PŁ. Od 2021 r. pełni funkcję sekretarza Rady Kierunku Automatyka i Sterowanie Robotów na PŁ. Od czerwca 2024 roku jest również członkiem Rady Dyscypliny Automatyka, Elektronika, Elektrotechnika i Technologie Kosmiczne na PŁ oraz sekretarzem Komitetu Automatyki i Robotyki w PAN. Opublikował 15 prac w czasopismach z listy JCR. W 2019 r. został laureatem prestiżowego programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jego prace konferencyjne były również kilkakrotnie nagradzane w konkursach na najlepszy referat młodego naukowca.

Dr Konrad Kulikowski prowadzi badania w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, koncentrując się na dwóch

Image

zagadnieniach: przejrzystości wynagrodzeń oraz roli funkcjonowania poznawczego pracowników w środowisku zawodowym. Jak mówi:

Wynagrodzenia są dla wielu tematem tabu, a hasło "jawność wynagrodzeń" budzi wciąż wiele kontrowersji. Tymczasem przejrzystość wynagrodzeń, potocznie niesłusznie nazywana jawnością płac, za sprawą unijnej dyrektywy o równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet [(UE) 2023/970], już niedługo stanie się udziałem wielu firm i pracowników. Wciąż jednak niewiele wiemy o tym, jak większa przejrzystość systemów wynagradzania może oddziaływać na pracowników oraz na wdrażające ją firmy. Dlatego w moich badaniach staram się zrozumieć naturę przejrzystości wynagrodzeń i jej możliwe konsekwencje.

Laureat jest psychologiem pracującym w obszarze nauk o zarządzaniu i jakości, adiunktem w Instytucie Zarządzania Politechniki Łódzkiej. Jego zainteresowania badawcze obejmują funkcjonowanie człowieka w środowisku zawodowym, a w szczególności zaangażowanie i wypalenie zawodowe pracowników, zarządzanie efektywnością wynagrodzeń, funkcjonowanie poznawcze pracowników, a także problematykę zarządzania instytucjami szkolnictwa wyższego. Współpracuje również z najstarszą polską firmą doradczą HR, pisząc książki i artykuły dla praktyków zarządzania zasobami ludzkimi. Promuje ideę zarządzania zasobami ludzkimi opartego na dowodach, pisząc na blogu: Evidence-Based HR. Jego badania były finansowane przez Narodowe Centrum Nauki.