Nowy rok rozpoczął się bardzo dobrze dla Politechniki Łódzkiej. Udało się pozyskać dużo środków finansowych na ważne badania i inwestycje. Fizycy wspólnie z naukowcami z Niemiec otrzymali 1,6 mln. euro na opracowanie innowacyjnego optycznego analizatora pary wodnej, który w znacznym stopniu zmniejszy zużycie energii i będzie dużo tańszy od analogicznych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku.
Z kolei eksperci z Instytutu Maszyn Przepływowych i firma K-FLEX Łódź – Uniejów są jedynymi członkami z Polski w międzynarodowym konsorcjum FLEXIndustries, które otrzymało 17 mln. euro na zieloną transformację przemysłową. To będzie pierwszy projekt z nowego programu Horyzont Europa. Chemicy z Instytutu Polimerów i Barwników biorą udział w wyjątkowym, międzynarodowym projekcie badawczym, którego efektem będą inteligentne opatrunki na przewlekłe rany.
Na początku stycznia Politechnika Łódzka ogłosiła swój Plan równości płci. Dokument przewiduje zapewnienie równości, zgodnie z zasadami zawartymi w Europejskiej Karcie Naukowca i jest wynikiem starań władz uczelni o zwiększanie świadomości wagi zagadnień równościowych.