18|01|2025

Newsletter Politechniki Łódzkiej 1.07.2022

Newsletter PŁ - nie przegap niczego ważnego!

Dzisiaj (1.07) na PŁ, z udziałem znamienitych gości, odbywa się narada konsultacyjna uczelni uczestniczących w programie „Study in Poland". Celem spotkania jest podsumowanie realizacji programu w mijającym roku akademickim, przyjęcie zasad i planu działań na kolejny rok, a także omówienie priorytetów na lata 2022-2025.

Przed nami ceremonia otwarcia największej sportowej imprezy – Europejskich Igrzysk Akademickich Łódź 2022. Politechnika Łódzka jest głównym organizatorem wydarzenia. Przez dwa tygodnie ponad sześć tysięcy sportowców będzie rywalizować w 20 dyscyplinach rozgrywanych w 15 obiektach. Ceremonia odbędzie się w największej hali sportowo-widowiskowej w Łodzi - Atlas Arenie. Rozpocznie się w niedzielę,17 lipca o godz. 21:00.

Politechnika Łódzka była pierwszą w Polsce uczelnią techniczną, której Komisja Europejska w maju 2016 r. przyznała wyróżnienie HR Excellence in Research. Teraz, po wnikliwej ocenie przedstawicieli KE, PŁ otrzymała prawo do posługiwania się tym znakiem na kolejne 3 lata.

Fundacja Edukacyjna Perspektywy opublikowała wyniki tegorocznych rankingów. PŁ utrzymała 5. miejsce wśród uczelni technicznych oraz znalazła się wśród dziesięciu najlepszych uczelni w Polsce. Na PŁ trwa rekrutacja na studia. Na kandydatów czeka ponad 6 tys. miejsc. Po raz pierwszy będzie można studiować cztery nowe kierunki, w tym dwa w języku angielskim.

Katedra Mikroelektroniki i Technik Informatycznych PŁ od 2020 r. współpracuje z FermiLAB,  głównym laboratorium fizyki cząstek elementarnych w Stanach Zjednoczonych, zarządzanym przez Departament Energii. Nasi naukowcy są zaangażowani w projekt budowy najnowocześniejszego na świecie akceleratora cząstek. Teraz została podpisana kolejna umowa, dzięki której badacze z Katedry opracują specyfikację oraz prototypy systemu o nazwie Radio Frequency Protection Interlocks (RFPI). Jego zadaniem jest zabezpieczenie poprawnej pracy sekcji akceleratora protonowego.

Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej, już po raz 14. zaprosił studentów i uczniów do udziału w konkursie Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych - największego w kraju wydarzenia łączącego młodych twórców gier i środowisk wirtualnych ze specjalistami reprezentującymi większość najważniejszych firm z branży. Listy laureatów i wyróżnionych można znaleźć na oficjalnej stronie konkursu.

Narodowe Centrum Nauki przyznało finansowanie na badania ośmiu projektów realizowanych przez naukowców z PŁ. Najwięcej, pięć projektów będzie sfinansowanych z programu OPUS 22, dwa z PRELUDIUM BIS 3 oraz jeden z programu SONATA 17. Drużyna studentów GUST zajęła drugie miejsce w konkursie International Small Wind Turbine Contest 2022, organizowanym przez Delft University of Technology w Holandii. Ich mała, przydomowa turbina wiatrowa osiągnęła najlepszy wynik spośród wszystkich drużyn, biorących udział w wydarzeniu.

Prof. Beata Kolesińska z Wydziału Chemicznego otrzymała prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez redakcję Panoramy Gospodarczej - tytuł Człowieka Roku 2022. Tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja otrzymała dr hab. inż. Anna Fabijańska z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. Jest obecnie najmłodszą Panią profesor na Politechnice Łódzkiej, ma 39 lat.

PRZED NAMI - SZEREG CIEKAWYCH WYDARZEŃ:

ZA NAMI - OSTATNIE WYDARZENIA:

NASZE SUKCESY:


Zapraszamy Państwa do odwiedzania naszej strony internetowej www.p.lodz.pl  i czytania Biuletynu Informacyjnego PŁ - Życie Uczelni, a także śledzenia naszych oficjalnych kont na portalach społecznościowych.