Politechnika Łódzka realizuje zadanie pn. „Dostawa i montaż instalacji fotowoltaicznej w budynku A22 Politechniki Łódzkiej” dofinansowane w formie pożyczki i dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi


Politechnika Łódzka w dniu 23.12.2024r. zawarła z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę o dofinansowanie nr 291/OA/PD/2024 w formie pożyczki i dotacji na realizację zadania pn. „Dostawa i montaż instalacji fotowoltaicznej w budynku A22 Politechniki Łódzkiej”.

Dofinansowanie otrzymano w ramach Programu Priorytetowego: Łódzkie OZE – wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie województwa łódzkiego.

Celem Programu jest „zmniejszenie emisyjności zanieczyszczeń do atmosfery poprzez realizację inwestycji polegających na budowie lub modernizacji systemów energetycznych wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynkach użyteczności publicznej, o których mowa w par.2 ust. 3 lub w infrastrukturze publicznej na potrzeby budynków użyteczności publicznej, znajdujących się na terenie województwa łódzkiego”.

Lokalizacja inwestycji:

Budynek A22: Budynek Wydziału Mechanicznego, ul Stefanowskiego 1/15, 90-537 Łódź, nr geodezyjny: 221k4, obręb P-30, nr działki: 75/16.

Wydział Mechaniczny Politechniki Łódzkiej – jest to jeden z pierwszych wydziałów Politechniki Łódzkiej, prowadzący działalność naukowo-badawczą oraz dydaktyczną. Powołany został 24 maja 1945 roku. W tym samym okresie został również podpisany dekret powołujący Politechnikę Łódzką.

Planowana inwestycja „Dostawa i montaż instalacji fotowoltaicznej w budynku A22 Politechniki Łódzkiej” polega na przeprowadzeniu kompleksowych prac projektowych oraz budowlanych, związanych z zamierzeniem montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej, o mocy łącznej minimum 49,5 kWp ale nie wyższej niż 50 kWp po stronie DC, wraz z przyłączeniem do istniejących sieci wewnętrznej kompleksu.

Budynek objęty zakresem niniejszego zadania, jest przyłączony do sieci dystrybucyjnej abonenckiej PŁ.

Obiekt posiada przyłącza energii elektrycznej kablowe o mocy wyższej niż planowane instalacje. Istniejący budynek spełnia warunki określone w przepisach techniczno-budowlanych. Mikroinstalacja zostanie zainstalowana na dachu budynku A22 na terenie kampusu A Politechniki Łódzkiej.

Okres realizacji zadania inwestycyjnego: 23.12.2024r. – 30.06.2025r.

Aspekt społeczny planowanego do realizacji zadania:

Realizacja niniejszego zadania posłuży do efektywnego wykorzystania potencjału posiadanych zasobów i warunków do rozwoju energetyki niskoemisyjnej w zakresie OZE. Realizacja zadania przyczyni się do redukcji CO2, projekt w żaden sposób nie spowoduje degradacji środowiska.

Fotowoltaika jest przyjazna środowisku, ponieważ nie tylko nie emituje dwutlenku węgla, ale też nie wytwarza odpadów. Działanie systemu jest ekologiczne, ponieważ nie wiąże się z powstawaniem zanieczyszczeń. Oznacza to, że decyzja o montażu paneli fotowoltaicznych to również decyzja o czystszej planecie.

Politechnika Łódzka realizuje ambitny, długofalowy plan rozwoju odnawialnych źródeł energii do potrzeb energetycznych kampusu uczelni. Politechnika Łódzka, w swojej ofercie ma również szereg kierunków, w programach których znajdują się przedmioty dotyczące produkcji, transferze i dystrybucji energii. Absolwenci PŁ znajdują zatrudnienie w firmach i instytucjach, zajmujących się projektowaniem i instalacjami urządzeń, wykorzystujących odnawialne źródła energii.

PŁ posiada nowoczesne laboratoria dydaktyczne, m.in. do badania pomp ciepła, kolektorów słonecznych.

Wpływ energii słonecznej na środowisko jest zdecydowanie korzystny. Fotowoltaika nie wytwarza i nie emituje żadnych szkodliwych substancji czy dźwięków. Dodatkowo zmniejsza zużycie energii konwencjonalnej, której produkcja powoduje zanieczyszczenie środowiska i postępujące zmiany klimatyczne. Instalacje PV to ekologiczne źródła energii, które nie tylko są odpowiedzią na aktualne potrzeby ochrony środowiska, ale i dają realne korzyści finansowe dla uczelni, jaką jest Politechnika Łódzka.

Projekt w żaden sposób nie spowoduje degradacji środowiska. Ponadto z rezultatów niniejszego zadania inwestycyjnego korzystać będą, zarówno kobiety jak i mężczyźni, projektowana infrastruktura posłuży wszystkim użytkownikom terenu uczelni: studentom, pracownikom administracji jak również mieszkańcom m. Łodzi i całego województwa łódzkiego.


  • Wartość zadania: 342 000,00 PLN.
  • Dofinansowanie do łącznej wysokości 293 310,00 PLN w formie:
    • pożyczki w kwocie 68 400,00 PLN
    • dotacji do wysokości 224 910,00 PLN.


www.wfosigw.lodz.pl

Image
Logotyp WFOŚiGW